Olajfa

Olajfa
Olajfa
Olajfa
Olajfa
Olajfa
Olajfa

Az Olea europaea, vagyis az olajfa egy fontos és sokoldalú növény, amely nemcsak az olívaolaj termelése miatt híres, hanem díszítőértéke is figyelemre méltó. Az olajfa a mediterrán éghajlat jellegzetes képviselője, és jól alkalmazkodik a melegebb, szárazabb környezetekhez. Az olajfa megfelelő gondozással hosszú életű növény, amely évről évre gazdag termést hoz, és emellett szép dísze lehet bármilyen kertnek.

11 000 Ft
Kedvencekhez
Nyomtat
Összehasonlítás
Részletek
Adatok
Vélemények
Részletek

Jellemzői:

Mérete és formája: Az olajfa egy lassan növekvő fa, amely 5-10 méteres magasságot érhet el, de optimális körülmények között akár 15-20 méter magasra is nőhet. A fa törzse gyakran csavarodott, az idősebb fák különösen szép és impozáns megjelenésűek. Az elágazó, kerekded korona szép árnyékot ad a nyári hónapokban.

Levele: Az olajfa levelei hosszúkásak, keskenyek, ezüstös szürke zöld színűek, a felső oldaluk fényes, míg az alsó oldaluk világosabb. A levelek jellegzetes illatot árasztanak, amely az eukaliptuszfélékhez hasonlóan enyhén aromás.

Virágzása: Az olajfa apró, fehér vagy krémszínű virágokat hoz, amelyek fürtökben jelennek meg. A virágok aprók és nem különösebben feltűnőek, de finom illatot árasztanak. Az olajfák virágzása tavasszal történik, és bár a virágok önállóan nem vonzóak, a beporzó rovarok (például méhek) számára fontos forrást jelentenek.

Gyümölcse: Az olajfa termése, az olíva, egy kis, kerek bogyó, amely éretlenül zöld, majd sötét színűre érik. A bogyók húsosak, és olajos, ízletes magot tartalmaznak. Az olívabogyót általában pácokban, sózva, vagy leginkább friss préseléssel használják fel olívaolaj előállításához.


Gondozása:

Fényigénye: Az olajfa napfényigényes növény, amely a teljes napsütést kedveli. A legjobban a meleg, napos helyeken fejlődik, de félárnyékos helyeken is elboldogul. A téli hónapokban fontos, hogy megfelelő napsütést kapjon, különben a fagyos időszakok nehezíthetik a fejlődését.

Talajigénye: Az olajfa jól tűri a különböző talajtípusokat, de a legjobb a jól vízelvezető, enyhén savanyú vagy semleges pH-jú talaj. A talajnak laza szerkezetűnek kell lennie, hogy a gyökerek jól oxigénhez jussanak. Az olajfa nem kedveli a túl nedves talajt, és érzékeny a pangó vízre.

Öntözés: Az olajfa mérsékelten vízigényes. A fiatal fák rendszeres öntözést igényelnek, különösen a száraz hónapokban, de a felnőtt növények jól bírják a szárazságot, és kevesebb vizet igényelnek. A legfontosabb, hogy elkerüljük a túlöntözést, mivel az gyökérrothadást okozhat.

Télállósága:Mérsékelten fagytűrő kb: -5 és -7°C közti tartományt elvisel, ezért hidegebb teleken védelemre van szüksége!

Alkalmazás:

Olívaolaj: Az olajfa legismertebb felhasználása az olívaolaj előállítása. Az olajbogyókat betakarítják, majd préselik, hogy kinyerjék az értékes olajat. Az olívaolaj a mediterrán étrend alapvető része, és számos egészségügyi előnnyel bír, például antioxidánsokat tartalmaz, és jótékony hatással van a szív- és érrendszerre.

Dísznövényként: Az olajfa szép, örökzöld megjelenésével dekoratív elemként is népszerű a kertekben. A szép, szürke-zöld levelek és a karakteres, csavarodott törzs különlegessé teszik, így gyakran alkalmazzák szoliter növényként vagy kerítések, sövények formájában is.

Faszerkezetek: Az olajfa kemény és tartós fája értékes faanyag, amelyet bútorkészítéshez, padlóburkolatokhoz vagy más faipari termékekhez használnak.


Adatok
Cikkszám
11689
Vélemények
Webáruház készítés
A kényelmes és biztonságos online fizetést a Barion Payment Zrt. biztosítja, MNB engedély száma: H-EN-I-1064/2013. Bankkártya adatai áruházunkhoz nem jutnak el.