Jellemzői:
Gyümölcse: Közepes méretű, ovális formájú, sárgás-zöld alapszínű gyümölcsökkel rendelkezik, melyek lila pírban érik. A gyümölcs húsának textúrája lédús, édes és enyhén savanykás, így frissen fogyasztva, de lekvárként, pitében vagy szilvás desszertekben is finom.
Növekedése: Kompakt, erőteljes növekedésű, amely törpe vagy fél törpe változatokban is elérhető. Ezek a fák ideálisak konténeres termesztéshez, mivel kb. 2–2,5 méter magasra nőnek, ami kifejezetten előnyös balkonokon vagy kisebb területeken.
Virágzása: Tavasszal fehér vagy rózsaszínes virágokkal borul be, amelyek vonzzák a méheket és más beporzó rovarokat, segítve a gyümölcsképződést.
Gondozása:
Helyigénye: Napos helyet igényel. A legjobb, ha 6–8 órányi közvetlen napfény éri minden nap, mivel a szilvafák csak így hoznak bőséges termést. Ha túl árnyékos helyen ültetjük, gyengébben fognak fejlődni, és kevesebb gyümölcsöt teremnek.
Talaj: Jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt kedvelik. Konténeres termesztéshez ajánlott speciálisan gyümölcsfák számára készült földkeveréket használni, amely biztosítja a megfelelő vízelvezetést és tápanyagokat a fa számára.
Konténer: 30-50 literes konténer ideális, hogy a gyökerei elegendő helyet kapjanak a fejlődéshez. A konténer alján vízelvezető nyílásoknak kell lenniük, hogy elkerüljük a víz pangását, ami károsíthatja a gyökereket.
Öntözése: A szilvafák rendszeres öntözést igényelnek, különösen a virágzás és a gyümölcsképződés időszakában. Fontos, hogy a talaj mindig legyen egyenletesen nedves, de nem túl vizes. A túl sok víz gyökérrothadáshoz vezethet, ezért érdemes ügyelni a megfelelő öntözésre.
Metszése: Metszése segít a fa formájának fenntartásában és a termés minőségének javításában. A metszést tavasszal vagy ősszel végezzük el. A túl hosszú vagy keresztbe növő ágakat távolítsuk el, hogy a fa szellőzzön és a fény elérje a gyümölcstermő részeket.
Tápanyagok:
Nitrogén: A szilvafák számára fontos a nitrogén a növekedéshez, de vigyázzunk, hogy ne alkalmazzunk túl sokat, mivel ez túlságosan elősegítheti a növekedést, ami a termés rovására mehet.
Kálium és foszfor: Ezek segítik a gyümölcsök érését és a fa egészséges fejlődését. Érdemes kiegyensúlyozott műtrágyát használni, amely tartalmazza ezeket az alapvető tápanyagokat.
Érése:
Ideje: Augusztus végén vagy szeptember elején érik be. A gyümölcsök közepes méretűek, és gyönyörű színt kapnak, amikor elérik a teljes érési fázist.
Feldolgozása: Frissen fogyasztva különösen finom, de lekvárként, pitékben vagy szilvás süteményekben is kiváló.