Jellemzői:
Gyümölcse: Gyümölcse hullott héjú, ami azt jelenti, hogy a mandula héja könnyen eltávolítható. A magok édesek és ízletesek, és a legjobb frissen fogyasztani, de feldolgozhatók különböző süteményekhez, tortákhoz vagy házi készítésű mandulatejhez is.
Növekedése: Fél törpe vagy törpe változatban érhető el, ami azt jelenti, hogy maximum 2–2,5 méterre nő. Kompakt növekedése ideálissá teszi kisebb kertekhez, balkonokhoz és teraszokhoz, ahol nincs elegendő hely a nagyobb fák számára.
Virágzása: A mandulafa tavasszal gyönyörű, rózsaszínű virágokkal borul, amelyek először nyílnak meg a levelek előtt, és vonzzák a méheket és más beporzó rovarokat, ami segíti a termésképződést.
Gondozása:
Helyigénye: Napos, világos helyet igényel. Az ideális hely a 6–8 órányi közvetlen napfény, mivel ez elősegíti a gyümölcsök gyors érését és jobb ízét. Árnyékos helyeken gyengébben fog fejlődni és kevesebb termést hoz.
Talajigénye: A mandulafák a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt kedvelik. Konténeres termesztéshez ajánlott gyümölcsfák számára készült földkeveréket használni, amely biztosítja a megfelelő vízelvezetést és tápanyagokat.
Konténer:30–50 literes konténerre van szüksége, hogy a gyökerei elegendő helyet kapjanak a fejlődéshez. A konténer alján vízelvezető nyílásoknak kell lenniük, hogy elkerüljük a víz pangását, ami károsíthatja a gyökereket.
Öntözése: Rendszeres öntözést igényel, különösen virágzás és gyümölcsképződés időszakában. Az öntözésnél ügyeljünk arra, hogy a talaj legyen egyenletesen nedves, de ne túl vizes, mivel a túl sok víz gyökérrothadáshoz vezethet.
Metszése: Metszése segít a kompakt növekedés fenntartásában és a termés minőségének javításában. A legjobb időpont a metszésre a tél végén vagy a kora tavaszi hónapok, amikor a fa pihenőállapotban van. Az elöregedett, sérült vagy keresztbe nőtt ágakat eltávolíthatjuk, hogy javítsuk a fa formáját.
Tápanyagok:
Nitrogén: A nitrogén fontos a növekedéshez, de ügyeljünk arra, hogy ne alkalmazzunk túl sokat, mivel az túlságosan vegetatív növekedéshez vezethet a termés rovására.
Kálium és foszfor: A kálium és foszfor segítenek a gyümölcsképződésben, és a gyümölcsök érését is elősegítik. Kiegyensúlyozott műtrágya alkalmazása javasolt a megfelelő tápanyagellátás érdekében.
Érése:
Érési idő: Nyár közepén érő gyümölcsökkel rendelkezik. A gyümölcsök édesek, és tökéletesek friss fogyasztásra, de lekvárnak, mandulatej készítésére és egyéb feldolgozott termékekhez is ideálisak.
Feldolgozása: A mandulát szárítva vagy frissen is fogyaszthatjuk. Mivel hullott héjú, a héj könnyen eltávolítható, így a mandula gyorsan és egyszerűen hozzáférhető a fogyasztáshoz.